
PLANINARSKO DRUŠTVO "KRUG"
ORGANIZUJE PLANINARSKU AKCIJU
VIŠNJIČKA BANJA I MANASTIR SLANCI
2. JANUAR 2018. GODINE

Višnjica je locirana na desnoj obali Dunava, i pruža se gotovo 5 kilometara, od Rukavca i Ade Huje, pa sve do Bele Stene, ade u Dunavu, veoma popularna i posećena za vreme leta. U blizini Višnjice su naselja Ada Huja, Rospi Ćuprija i Karaburma.
Višnjička banjа je dobila ime po izvoru termalne sumporne vode koji izvire na obali Dunava, odnosno njegovog rukavca Dunavca, koji je danas veoma zagađen. Izvor je nekada bio veoma poznat kao lekovit, pa se i u današnje vreme pored njega mogu videti kupači. O mineralnoj vodi Višnjičke banje je govorio čak i Vuk Karadžić: „Osim ovi (mineralnih izvora Srbije, napomena), po imenima poznati mineralni izvori, ima jedan niže Beograda kod Višnjice...“
Postoje dve pretpostavke o poreklu imena Višnjica.
Prema nekima, Višnjica datira još iz vremena Turaka, kada je Višnjica bila turski sandžak tj. baza. Jedna devojka se ubila (zbog neostvarene ljubavi), jer joj Turci nisu dozvoljavali da se uda za čoveka kojeg je volela. Ta devojka se zvala Višnja. Ovo je možda mit, ali neki meštani ovo smatraju za istinu. Većina meštana takođe smarta da ime potiče zbog mnogobrojnih polja voćnjaka višnje, koja jako dobro uspeva na ovom zemljištu.
Beograd leži na čak 30 brda. Milićevo brdo se nalazi između Višnjice i Slanaca i zabeleženo je i na kartama iz prošlog veka. Spominje se u knjizi Riste Nikolića, objavljenoj 1903. godine, međutim osim imena nema drugih podataka. Ovo brdo visoko je 279 metara.



Zvaničan naziv manastira u Slancima je Manastir Arhiđakona Stefana u Slancima, prema svetitelju kome je manastir posvećen. Manastir je po jednoj verziji narodnog predanja osnovao Sveti Sava početkom 13. veka, dok je po drugoj osnivač manastira kralj Dragutin krajem istog veka.
Manastir je posebno oživeo u periodu srpske depotovine pod Despotom Stefanom Lazarevićem i Despotom Đurađom Brankovićem, kada se našao u neposrednoj blizini nove prestonice, Beograda. Zahvaljujući velikom ktitorstvu despotske kuće Brankovića manastir je promenio dotadašnju krsnu slavu praznik Vavedenja Presvete Bogorodice i prihvatio novu, Arhiđakona Stefana, slavu porodice Branković, koji se slavi 9. januara po novom, odnosno 28. decembra po starom kalendaru. Zbog svog značaja u ovom periodu manastir Slanci u narodu je nazvan "Velikim manastirom".
Posle pada Depotovine 1459. godine Slanački manastir je bio opljačkan i razrušen, a monaštvo pobijeno od strane Turaka. Manastir je pod turskom vlašću delio sudbinu naroda i više puta je stradao (1690., 1739., 1787.). Međutim, monaštvo se uvek vraćalo i manastir je više puta obnavljan.
Tokom Prvog srpskog ustanka započeli su prvi radovi na njegovoj obnovi. Međutim, dolaskom na vlast Kneza Miloša, nastojalo se da se pomogne mnogim crkvava i manastirima, ali za oronuo, trošan i napušten manastir u Slancima nije bilo spasa. Tako je 1833. godine manastir srušen, a od datog građevinskog materijala sazidane su crkve u okolnim selima Mirijevu i Velikom Selu. Sve pokretne vrednosti manastira Slanaca bile su posle rušenja prenete u crkvu Velikog Sela, među njima i tri ikone sa nedovršenog ikonostasa iz 1812. godine. Lokalitet porušene svetinje narod je obeležio ogradom, dok je mesto Časne trpeze pokrio nadstrešnicom.
Na mestu manastira je 1900. godine podignuta kapela, koju je okolno stanovništvo posećivalo. 1961. započeta je ponovna obnova manastira Slanci od strane tadašnjeg srpskog patrijarha Germana (Đorića). Radovi na izgradnji manastirske crkve završeni su 1971. godine, da bi se radovi nastavili na uređenju konaka i imanja, koji do danas nisu okončani.



Polazak:
Polazak 2. januara 2018. godine (utorak) u 9 časova sa stanice "Vukov spomenik" autobusom 32. Autobus 32 saobraća na relaciji: Vukov spomenik - Višnjica.
Cena:
GSB prevoz.
Plan:
09:00 - Polazak autobusom 32 sa polazne stanice "Vukov spomenik".
09:30 - Dolazak u na poslednju stanicu autobusa 32, stanica "Višnjica".
09:40 - Polazak na pešačku turu dužine 20km.
10:30 - Dolazak do Bele stene.
13:00 - Dolazak do manastira u Slancima. Pauza od 20 minuta za razgledanje i slikanje manastira.
15:00 - Izlazak na Milićevo brdo (279m), najviše brdo Višnjičeke banje.
16:00 - Završetak pešačenja kod stanice "Višnjica" - poslednje stanice autobusa 32.
Staza je kružna i dužine oko 20km sa ukupnim usponom/spustom oko 450m.
Oprema:
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Planinarske cipele nisu obavezne. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku knjižicu sa plaćenom članarinom za 2017. godinu.
Hrana-voda:
Hrana iz ranca. Krećemo se naseljenim mestima tako da snabdevanje vodom i hranom nije kritično.
Povratak:
Završetak pešačenja oko 16 časova kod stanice "Višnjica" autobusa 32. Autobus 32 ide do stanice "Vukov spomenik".
Rok prijavljivanja:
Nema prijava jer je akcija otvorenog tipa.
Vođa akcije:
Milan Vojnović tel.: 062 210 381 email: vojnovicmilan@yahoo.com
Pomoćnik:
Jasmina Vojnović tel.: 061 2296 843 email: vojnovicjasmina@yahoo.com
Napomene:
Vođa akcije zadržava pravo na izmenu plana akcije, ako to konkretna situacija nalaže.
SVAKI PLANINAR UČESTVUJE NA AKCIJI NA SOPSTVENU ODGOVORNOST, PRIHVATA I POTPISUJE IZJAVU O RIZICIMA I PREUZIMANJU ODGOVORNOSTI
Izjava o rizicima i preuzimanju odgovornosti:
(štampati dvostrano da bi se dobile dve izjave)