
PLANINARSKO DRUŠTVO "KRUG"
ORGANIZUJE PLANINARSKU AKCIJU
TAORSKA VRELA
17. MART 2018. GODINE

Selo Taor (Gornji i Donji) se nalazi na izvorištu jedne od sastavnica reke Skrapež, ispod Povlena. Pričaju meštani da je reka skrpljena od više sastavnica pa se nekad i zvala Skrpež.
Taor je planinsko naselje sa više brda i livada. Taorske stene dominiraju nad selom, a reka Skrapež prolazi kroz naselje. U Taoru su i čuvena Taorska vrela.Oko Taorskih vrela iskopava se kvalitetna siga. Stanovništvo se bavi stočarstvom i poljoprivredom. Stočarstvom se bave za svoje potrebe, najviše ima ovaca i krava. Od poljoprivrede najviše gaje malinu, šljive, krompir i jabuke. U selu je osnovna škola sa 4 razreda. Zbog lepe i očuvane prirode postoji mogućnost razvoja seoskog turizma. Ima livada i šuma se lekovitim biljkama i jestivim pečurkama.
U selu Donji Taor, podno Povlena, nalazi se najveća hidrološka, prirodnjačka i turistička atrakcija ovog kraja – čuvena Taorska vrela i to su najlepši izvori u valjevskom kraju.
Fotografije Taorskih vrela su nekad ponosito krasile svaku brošuru koja je služila za predstavljanje nekadašnje velike države SFRJ. Međutim, za potrebe kosjerićkog vodovoda, 80-ih godina prošlog veka, vrela su kaptirana, voda je odvedena, pa je tako narušena i lepota ovih vrela. S obzirom na to da najviše vode ima u rano proleće, logično je da je to idealno doba godine kad vrela u najvećem obimu pokazuju svoj originalni izgled.



U ovom predivnom prirodnom prostoru, nekad je postojalo 12 vodenica, a sada ih je ostalo samo nekoliko. Tragovi vodenica još postoje, dve su čak i u dobrom stanju, ali ne rade. U podnožju krečnjačkog platoa, na jugoistočnom kraju sinklinalne doline, sa severne strane oivičenog okomitom liticom visine 5, širine pri dnu 3 m, iz pećinskog otvora izbija vrelo. Na relativno kratkom rastojanju preko nataloženih bigrenih naslaga, stvoreni su brojni slapovi i vodopadi. Vrela se ulivaju u reku Skrapež, kojoj je izvorište ispod planine Povlen.
Voda sa vrela sadrži velike količine krečnjačkih materija koje svojim tokom formiraju velike količine bigre. Čitavo područje je prebogato sigom koja se nemilosrdno kopa i seče i dalje prodaje kao detalji za ukrašavanje pretežno ugostiteljskih objekata ali i privatnih građevina.Tok vrela koji je kaskadne prirode je nekoliko stotina metara dug. Na kraju čitavog toka vrela završavaju svoju nemirnu ćud sa dva vertikalna vodopada veoma interesantnih oblika.
Polazak:
Polazak 17. marta 2018. godine u 7 časova sa ugla Sarajevske i Drinske ulice. Maršruta putovanja: Beograd - Valjevo - Donji Taor.
Cena:
Cena prevoza je 1000 dinara za 40 i više učesnika akcije. Ako bude manje učesnika akcije doplata je 200 dinara. Prilikom prijavljivanja uplaćuje se akontacija od 1000 dinara. U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac neće biti vraćen. Prilikom prijavljivanja uplaćuje se akontacija od 1000 dinara. U slučaju otkazivanja potrebno je naći zamenu, jer u protivnom novac neće biti vraćen.
Plan:
07:00 - Polazak sa ugla ulica Sarajevske i Drinske.
08:50 - Dolazak do manastira Lelić. Pauza za kafu i razgledanje od 40 minuta.
10:15 - Dolazak u Donji Taor. Priprema za pešačku turu.
10:30 - Polazak na pešačku turu dužine 19 ili 13km.
11:30 - Dolazak do prodavnice u Donjem Taoru. Pauza od 5-10 minuta.
12:00 - Dolazak do Taorskih vrela. Obilazak i odmor u trajanju od sat vremena. Grupa koja ide na kraću stazu se odavde vraća do autobusa.
13:45 - Dolazak do izvora Ćirovina. Pauza od 10 minuta.
14:15 - Dolazak do spomenika Žikici Jovanoviću Špancu u Radanovcima. Pauza za užinu od 30 minuta.
16:25 - Dolazak do Taorske stene. Odmor ispod Taorske stene u trajanju od 20 minuta.
17:45 - Završetak pešačenja u selu Donji Taor.
18:00 - Polazak za Beograd. Usput pravimo pauzu za ručak/večeru u restoranu Platan, odnosno Lovac neposredno pre Valjeva.
21:30 - Dolazak u Beograd.
Kraća staza je dužine oko 13km sa ukupnim usponom/spustom od 400m. Ona podrazumeva pešačenje od Donjeg Taora do Taorskih vrela i povratak do Donjeg Taora. Duža staza je dužine 19km sa ukupnim usponom/spustom od 700m.
Oprema:
Planinarska oprema primerena vremenskim uslovima. Svaki planinar je dužan da ponese ličnu kartu, zdravstvenu knjižicu i planinarsku karticu sa plaćenom članarinom za 2018. godinu.
Hrana-voda:
Hrana iz ranca. Na povratku za Beograd svraćamo u restoran Platan, ili restoran Lovac.
Povratak:
Istog dana u 18 časova, maršrutom: Donji Taor - Valjevo - Beograd. Dolazak u Beograd se očekuje oko 21 čas i 30 minuta.
Rok prijavljivanja:
Do popune mesta
Vođa akcije:
Milan Vojnović tel.: 062 210 381 email: vojnovicmilan@yahoo.com
Pomoćnik:
Jasmina Vojnović tel.: 061 2296 843 email: vojnovicjasmina@yahoo.com
Napomene:
Vođa akcije zadržava pravo na izmenu plana akcije, ako to konkretna situacija nalaže.
SVAKI PLANINAR UČESTVUJE NA AKCIJI NA SOPSTVENU ODGOVORNOST, PRIHVATA I POTPISUJE IZJAVU O RIZICIMA I PREUZIMANJU ODGOVORNOSTI
Izjava o rizicima i preuzimanju odgovornosti:
(štampati dvostrano da bi se dobile dve izjave)



Taorska vrela su malo poznata, ali izuzetno atraktivna lokacija u okolini Kosjerića posebno u zimskom i ranom prolećnom terminu kada je Vrelo prepuno vode. Pešačka tura je grebenskog tipa i pruža pregršt vidikovaca na kružnoj stazi od Donjeg Taora, preko Taorskih vrela, sela Radanovci, Taorske stene sa završetkom u Donjem Taoru. Staza je dužine 19km sa ukupnim usponom od 700m.